Hyperthyroidizm (Troid Bezlerinin Aşırı çalışması)

Troid bezindeki bozulma tüm metabolizmayı etkiler. Bu nedenle semptomlar etkilenen organlara göre değişiklik gösterir. Bu durumda, hastalığın teşhisinde bazen yanılgılara sebep olabilir. Köpeklerde, Troid bezinin elle kontrolü sırasında büyümüş olarak görülmesi hastalığın fark edilmesi için çoğu zaman yeterlidir.

Hastalığın sebebi nedir ?
Troid hormonlarının gereğinden fazla üretilmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Troid bezinin görevi protein, karbonhidrat ve lipit metabolizmasını düzenlemektir. Dolayısıyla Troid hormonlarının fazla salgılanması bu metabolizmanın da hızlanmasına neden olmaktadır.

Hastalık köpeklerde çoğunlukla tiroidin kötü huylu tümörleri ile birlikte bulunur.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?
çok su içme, çok idrar, kilo kaybı, boyun bölgesinde şişkinlik ve ağrı, yorgunluk ve halsizlik, kaslarda zayıflık, davranış değişikliği, sinirlilik, kıl dökülmesi. İlerlemiş vakalarda solunum güçlüğü ve kalp problemleri, zaman zaman görülen ishal.

Nasıl önlem alabiliriz ?

Köpeklerde özellikle boyun bölgesinde oluşan şişkinliklerde vakit geçirmeden veteriner hekim ile görüşülmelidir.

Hafif seyreden hastalık durumlarında hastalıktan emin olmak testlere rağmen mümkün olmayabilir. Bu nedenle hastayı iyi takip edip diğer semptomların olup olmadığı araştırılmalıdır.

Hastalık tespit edildiğinde eğer tümöral yapıda ise tek çare operasyondur.