İlk Yardım
 

İlk yardım hayat kurtarır. Doğru ve yerinde yapılan ilk yardım kedi veya köpeğinizin hayatını kurtaracaktır. İlk yardım kurallarını çok iyi bilmeli doğru zamanda doğru yerde olmalı ve doğru hareket etmelisiniz.

Hayatın içinde bazen yaşamı tehlikeye sokan acil durumlarla karşılaşabiliriz. Böyle acil durumlarda yaşam ve ölüm arasındaki zaman bazen bir kaç dakikayla ölçülür. Bu bir kaç dakikalık zaman diliminde yapılabilecek ufak tefek bazı müdahaleler çoğu zaman hayat kurtarıcıdır. Veteriner hekiminize ulaşıncaya kadar veya veteriner hekiminize ulaşamayacağınız bir durumda bu küçük detaylar ve ilk müdahale sayesinde hayati tehlike yaratabilecek bazı durumlara engel olabilir ve küçük dostunuzun hayatını kurtarabilirsiniz.

İLK YARDIMDA ANA KURAL
 
İlk yardım anında en temel kural sakin ve soğukkanlı olabilmektir. Aksi halde  telaş ve heyecan içinde yanlış veya eksik uygulamalar yapabilir ve yardıma ihtiyacı olana fayda yerine zarar verebilirsiniz. Unutmamalısınız ki sizin yapacağınız ilk yardımdaki amaç hastayı tedavi etmek değil, ilk andaki hayati tehlikeyi önlemeye çalışmaktır. İlk yardım sonrası ne olursa olsun mutlaka  veteriner hekim müdahalesi gereklidir. İkinci temel kural ise müdahale ettiğiniz petten gerektiğinde kendinizi korumaktır. Çünkü müdahale gerektiren durum sırasında hasta bilinçsiz davranışlarda bulunabilir ve siz sahibi bile olsanız sizi tanımayabilir. Mutlaka çevrenizden ve veteriner hekiminizden yardım isteyin ve zarar görmemek ona daha iyi yardımcı olabilmek için gerekli önlemleri alın...
 

PETİNİZİN BAŞINA GELEBİLECEK KAZALAR VE İLK YARDIM ÖNERİLERİ

İlk yardım için:

 Solunum sayısı, ritmi, Kalp atımı, sayısı ve şok bulgusu kontrol edilir.

Şok tablosuna sebep olan durumlar:

- Kan kayıpları
- Kalp yetmezliği
- Elektrik çarpması
- Travma
- Mide dönmesi (gastrik torsiyon)
- Hayvan ısırıkları
- Trafik kazası
- Zehirlenme
- Hastalıklar


Şok tablosu belirtileri:

- Mukozalarda solgunluk- beyaz mukozalar
- Kalp atımının dakikada 150\'den fazla oluşu
- Solunumun dakikada 30\'dan fazla oluşu
- Yüzlek solunum
- Solunum ve nabızda zayıflık
- Genel düşkünlük
- Bilinç kaybı
- 36,7\'den düşük vücut ısısı
- Tepki azlığı ,hareketsizlik


İlk yardım çantası hazırlama
Böcek sokmalarında
Yaralanmalarda
Şok ve bayılmalarda
Boğulmalarda
Isı çarpmasında
Donmalarda
Zehirlenmelerde
Elektrik çarpmalarında
Yanıklarda

 

İLK YARDIM ÇANTASI

Öncelikle tüm pet sahiplerinin bir ilk yardım çantası olmalıdır.Hem arabanızda hem de evinizde her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde  tam donanımlı birer ilk yardım çantanızın olması hayat kurtaracaktır.
İlk yardım çantasının içinde olması gerekenler,

  • Makas, cımbız veya pens,enjektör ( ilaç içirmek için),
  • Pamuk,turnike, tampon, sargı bezi, , flaster
  • Dijital  termometre (Klasik cıvalı termometreleri kullanmayın)
  • Antiseptik  solüsyon (Biokadin, Zefiran...vb )
  • Antibiyotikli bir merhem (Terramycin pomat, Furacin pomat,Bactroban pomat ...vb)
  • Antihistaminik pomat veya tablet (Avil,Tavegyl...vb)
  • Lokal anestezik pomat(Anestol...vb)
  • Amonyak
  • Oksijenli su
  • Alkol

BÖCEK SOKMALARI

ARI SOKMASI

ArıMeraklı ve oyun oynamayı seven dostlarımızın başına en çok gelen kendini korumaya çalışan bir arı tarafından sokulmaktır. Böcek sokmalarından en sık karşılaşılanıdır. Görebileceğiniz en önemli belirti ani bir çığlık ve sağa sola çılgın gibi koşuşturmadır. Isırılan bölgede kısa sürede bir şişkinlik olur. Aynı zamanda kaşıntı ve kızarıklık da gözlenebilir. Bir pamuğa biraz amonyak damlatarak ısırılan bölgeye uygularsanız şişkinliğin kısa sürede azaldığını göreceksiniz.Amonyak kullanırken koklamamaya ve dostunuzun da koklamasına izin vermemelisiniz.Bayılma söz konusu olabilir.

Arı sokmalarında riskin boyutu ısırılan bölgeye veya arı sayısının çokluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. En önemlisi boğaz ve burun bölgesindeki arı sokmalarıdır. Bu bölgelerde oluşacak şişkinlik solunuma engel olabileceğinden çok hızlı bir müdahale gerektirir. Bunun gibi daha fazla sayıda arı sokması durumunda zehirlenme riski yüksek olduğundan dolayı acilen veteriner hekiminize veya en yakındaki veteriner hekime ulaşmaya çalışmalısınız. Eğer ulaşamayacak durumdaysanız telefonla görüşerek uygun bir antihistamik ismi almalı veya acil durum çantasındaki antihistamik ilacı kullanmalısınız.

Ayrıca petinizin arı sokmasına karşı genel bir alerjisi varsa bu durumda çok tehlikeli olabileceğinden hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminize veya en yakındaki veteriner hekime gitmelisiniz.
 

YILAN ISIRMASI

YılanYılan ısırması gibi bir durumda görebileceğiniz en önemli belirti ani bir çığlık, sokulan bölgede kaşıntı ve sağa sola sürtünmedir.

Genelde zehirli yılanlar tarafından ısırılan kedi ve köpeklerde alınan zehirin miktarına ve ısırılan bölgeye bağlı olarak görülen semptomlar değişiklik gösterir. Eğer zehir miktarı fazlaysa genel durum çok hızlı kötüleşebilir.

Eğer mümkünse ısırılan bölgenin hemen üzerinden bir turnike uygulayarak zehirin dolaşıma girmesi önlenmeli ve acilen veteriner hekim aranarak yılan anti serumu temin edebilmek için zaman kazanılmalıdır. Bu arada turnikenin çok uzun süre kalmasının yaratabileceği gangren tehlikesini de göz önünde bulundurmalı ve yaklaşık 10 dakika ara ile turnikeyi gevşeterek dolaşımı sağlamalı ve hemen tekrar turnikeyi sıkmalısınız.

Isırılan bölgeye antiseptik sürülmesi genelde pek fayda sağlamaz. Bu nedenle vakit kaybedilmemelidir.


AKREP SOKMASI

Akrep
Akrep sokmalarında görebileceğiniz en önemli belirti ani bir çığlık, sağa sola koşuşturma, sokulan bölgede kaşıntı ve ödemdir.

Zehirsiz akrep sokmalarında genellikle sokulan bölgede sadece ağrı ve ödem oluşur. Sonuç olarak büyük bir problem yaratmamakla birlikte veteriner hekime danışılması gerekir. Lokal veya oral yolla uygulanacak antihistaminik ilaçlarla tedavisi mümkündür.

Zehirli akrep ısırmalarında telaşlı bir koşuşturma, çok kısa sürede solunum güçlüğü, kas titremeleri ve felç hali görülebilir. Isırılan bölgenin hemen üzerinden eğer uygunsa turnike uygulayarak en kısa sürede veteriner hekime ulaşılmalıdır. Bu arada turnikenin çok uzun süre kalmasının yaratabileceği gangren tehlikesini de göz önünde bulundurmalı ve yaklaşık 10 dakika ara ile turnikeyi gevşeterek dolaşımı sağlamalı ve hemen tekrar turnikeyi sıkmalısınız.


YARALANMALARDA

TRAFİK KAZALARINDA YARALANMA

Trafik kazası petinizin ve özellikle sokakta yaşayan dostlarınızın başına gelebilecek en kötü olaylardan biridir ve sıklıkla karşılaşılır. Böyle bir durumda olabildiğince sakin ve soğukkanlı davranmalı ve onun da sakinleşmesini sağlamalısınız.Bunu yaparken son derece dikkatli olmalısınız can acısı sonucu sizin de canınızı istemeden yakabileceğini asla unutmamalısınız.

Bilinç dışı davranışlarda bulunabileceğini unutmamalı ve dikkatli davranmalısınız. Eğer bir solunum güçlüğü yoksa gerektiğinde ağzını bir parça sargı bezi ile bağlayarak size zarar vermesine engel olabilirsiniz.

Kanayan bir yarasının var olup olmadığını kontrol etmeli eğer varsa tampon veya turnike uygulayarak kanamayı durdurmalısınız. Bu arada turnikenin çok uzun süre kalmasının yaratabileceği gangren tehlikesini de göz önünde bulundurmalı ve yaklaşık 10 dakika ara ile turnikeyi gevşeterek dolaşımı sağlamalı ve hemen tekrar turnikeyi sıkmalısınız.

Ekstremite kırıkları nadiren hayatı tehdit edici olurlar fakat birlikte bulunan lezyonlar ölüme neden olabilirler.bazı travmalar iskelet sistemi travmaları ile birleştiği zaman sakat bırakıcı olabilirler.

Kanamalar fazla ve dışarı doğru olduğunda önemli kan kaybına sebep olacağı için öldürücü risk taşırlar.Bazen de içeri ve sessiz kanamalar oluşur .Pelvis kırıkları, femur kırıkları veya diğer kırıklar gizli,sessiz iç kanamalara sebep olabilir.Ciddi ezilme şeklindeki yaralanmalarda,nekrotik dokularda ve açık kırıklarda,böbrek yetersizliği ve kontrol edilemeyen klostridial gangren gibi enfeksiyonlar nedeniyle ölüm görülebilir.Büyük kırıklar multi organ yetmezliği sendromunun oluşum riskini arttırırlar...Bu nedenle vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Travma geçirmiş kedi ya da köpeğin solunumu ve kalp atışlarını kontrol edilmeli, rahat soluk alabileceği bir pozisyona getirilmeli, boynunda bir tasma varsa gevşetilmelidir.

Kırık veya çıkık olma ihtimaline karşı yavaş hareket ettirmek kaydı ile bir battaniye veya sedye üzerine alarak en kısa sürede veteriner hekiminize götürmelisiniz.

En kısa zamanda veteriner hekime ulaştırarak iç kanama veya şok olasılığına karşı erken müdahale yapılmasını sağlamalısınız.

Hayvanınızı  rahat nefes alacak şekilde  yatırın. Arka tarafını yükseltin. Görebildiğiniz kanamaları gazlı bez ile tampon yapıp bastırın ya da turnike yapın. Derin şoktaysa ayakları vücuttan yükseğe kaldırın, kalpten yüksekte olsun. Yiyecek dahil hiçbir şey vermeye çalışmayın! Hareketlerini kısıtlayın. Vücut ısısı düşükse battaniyeye sarın. Ve derhal veteriner hekime götürün!

Veteriner hekiminize haber vererek gelişinizi bildirmeli ve gerekli hazırlıkların yapılabilmesi için zaman kazandırmalısınız. Acil müdahalenin hızını arttırmak için önceden haber vermeniz çok önemlidir.

DÜŞME SONUCU YARALANMALAR

Özellikle kediler  avlanma iç güdülerine engel olamadıkları için sıklıkla yüksek yerlerden düşerler.Düşme sonucu yaralanmalar trafik kazalarında olduğu gibi tehlikeli durumlara neden olabilir. Düşma sonucu yaralanmalarda sıklıkla kırıklar oluşur.Kırık ya da iç kanama olacağı düşünülerek hastanın yerden kaldırılması konusunda çok dikkatli olunmak gerekmektedir.  Hemen kucağa almak yerine battaniye veya kalın bir kartonun üzerine yerden kaldırmadan kaydırarak aktarılmalıdır.

Görünür bir kanama varsa tampon veya  turnike uygulayarak kanamayı durdurmalısınız. Bu arada turnikenin çok uzun süre kalmasının yaratabileceği gangren tehlikesini de unutmamalı ve yaklaşık 10 dakika ara ile turnikeyi gevşeterek dolaşımı sağlamalı ve hemen tekrar turnikeyi sıkmalısınız.

Yüksekten düşen hayvan genellikle çenesini ve kafasını sert zemine çarpar ,ağızda  ve burunda kanamalar sıklıkla karşımıza çıkar.Bu nedenle ağız ve burun çevresinde birikinti (kan, salya vb.) temizlenmeli ve solunum rahatlatılmalıdır.

Bu tür düşmelerde özellikle iç kanama riski çok fazla olduğundan derhal veteriner hekime ulaşılmalıdır. Veteriner hekimin oraya gelmesi genellikle bir acil müdahale için yetersiz kalabileceğinden onu çağırmak yerine siz ona ulaşmaya çalışmalısınız. Böylece tıbbi müdahale çok daha geniş imkanlarla yapılabilir.Veteriner hekiminizin tüm gerekli malzemelerle(oksijen tüpü,iç kanama için kullanılacak ilaçlar,operasyon setleri...vs )size gelmesi yerine sizin kliniğe bir an evvel ulaşmanız kedi ya da köpeğinizin hayati tehlikeye girmemesi açısından çok önemlidir.

Düşme sonucu özellikle kedilerde çene kırıkları çok fazla görüldüğünden kedinizde hiç bir problem yok gibi görünse de mutlaka veteriner hekiminize muayene ettirin.

Hastanın şokta olabileceğini düşünerek ani hareketlerden ve yüksek seslerden kaçının. Şoktaki hayvanlar bilinçsiz hareket edebileceğinden kendinizi de ısırık veya tırmalamalardan koruyun.


Veteriner hekiminize haber vererek gelişinizi bildirmeli ve olay hakkında detay vermelisiniz. Böylece acil müdahalenin daha hızlı ve eksiksiz olmasına yardım etmiş olursunuz.

KAVGA SONUCU YARALANMALAR

Genellikle büyük köpeklerin saldırısına maruz kalan küçük ırk köpeklerde ve kedilerde bel ve boyun kırılmalarına çok sık rastlanır. Saldırı ya da kavga sonucu yaralanan kedi ve köpeklerin yerden kaldırılması ve veteriner hekime ulaştırılması sırasında çok dikkatli olunmalı, hasta ani ve sert hareketlerden uzak tutulmalıdır.

Derin ısırık yaralarından dolayı oluşan kanamaların tamponlanarak veteriner hekime ulaştırılması zorunludur.

Çoğunlukla aynı boy ve kilodaki köpek kavgalarında oluşan ısırık yaraları hayati tehlike yaratmaz ama gelişebilecek komplikasyonlar çok önemlidir. Çünkü bu tür ısırık yaralarında ısırılan bölgedeki tüyler ve ısıran hayvanın ağzındaki bakteriler deri altı bağ ve kas dokusunda  enfeksiyonlara neden olabilir.Hiç farkına varamasanız da bölgede enfeksiyona bağlı apseleşme söz konusu olabilir.Kavganın hemen sonrasında olmasa bile ani halsizlik,iştahta azalma ve ateş gelişen bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bu nedenle kesinlikle veteriner hekim kontrolü gereklidir.Ağrı ,topallama,solunum güçlüğü,halsizlik,iştahın azalması,ateş...vb bir çok semptom mutlaka hekiminize bildirilmeli ve detaylı bir muayeneden geçirilmelidir.Gerekli görülürse mutlaka röntgen çekilmeli, erken müdahale yapılmalı herhangi bir çatlak ya da kırık gözden kaçırılmamalıdır.
 
Kavga sonucu oluşan doku ezilmeleri çok fazla olmamak kaydıyla bir kaç günlük dinlenme sonrasında kendiliğinden iyileşebilir.

Kavga sonucu oluşan derine inmeyen yaralanmalarda yani yüzeysel sıyrıklarda biokadin veya benzer bir antiseptikle bölgeyi temizlemek ve buna bir kaç gün devam etmek gerekmektedir.

Kavgaya karışmış köpek veya kedi olayın şokundan olduğu gibi, ağrı ve acı nedeniyle de saldırgan davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle müdahale ederken size bir zarar gelmemesi açısından dikkatli olunmalıdır.

KESİK VE BATMA YARALANMALARI

Kesik ve batma yaraları genellikle gezintiler sırasında cam kırıkları, metal parçaları gibi cisimlerin vücudun çeşitli bölgelerine özellikle ayak tabanlarına batması veya kesmesi sonucu oluşur. Bunun dışında düşme vakalarında yerdeki sivri cisimlerin vücuda saplanmasıyla da oluşabilir.

Kesik yaralarında kesilen bölgeye göre çok şiddetli kanamalar yada hafif kanamalar oluşabilir. Buradaki ilk müdahale kanamanın durdurulmasına yönelik olmalıdır. Bu amaçla kanayan bölgenin biraz üzerinden turnike uygulamak (eğer turnike uygularsanız yaklaşık 10 dakikada bir gevşeterek tekrar sıkmayı unutmayın) veya bir tamponla yara üzerine sıkıca bastırmak gerekir. Yapılan bu ilk müdahalenin ardından veteriner hekime acilen ulaşmalısınız. Bu konu özellikle şiddetli kanamalarda çok önemlidir. Veteriner hekiminiz kanamayı durduracak ve kesik bölgesinde herhangi bir yabancı cisim olup olmadığını kontrol edecektir.

Batma yaralanmaları kesik yaralanmalarına göre daha önemlidir. Çünkü cismin battığı bölgede derinlemesine bir hasar oluşturur ve bu da iç organların zarar görmesine neden olabilir. Bu tür batma yaralanmalarında yapılacak müdahalede dikkat edilmesi gereken şey batan cismin hemen çekilmemesidir. Öncelikle cismin battığı bölge incelenmeli ve altta zarar görebilecek bir organ olup olmadığı araştırılmalıdır. Örneğin karın boşluğuna batan cisimlerde cismi kesinlikle çıkarmaya çalışmayın ve eğer mümkünse yaklaşık 6-7 cm kadar üstünden keserek küçültün. Hemen veteriner hekiminize doğru yola çıkın ve bu arada cismin daha fazla batmasını veya hareket etmesini önlemeye çalışın.

Patilere batan ufak tefek kıymık ve dikenleri görebiliyorsanız, acil durum çantasındaki cımbızı kullanarak çekip alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken çektiğiniz kıymığın veya dikenin hiç bir parçasının içerde kalmadığından emin olmaktır. Daha sonra bol antiseptikle bölge temizlenir ve bir sargı beziyle kapatılır. Bölgede enfeksiyon gelişebileceği göz önüne alınarak veteriner hekiminize danışmalı ve uygun müdahalenin hekim tarafından yapılmasına izin vermelisiniz.

Yüzlek kesikler veya fazla derin olmayan yabancı cisim batmaları ufak bir müdahale ile iyileşebilir. Her ihtimale karşı hastanızı gözleyerek batma veya kesik bölgesinde şişme veya kızarıklık olursa veteriner hekiminize danışınız.


ŞOK VE BAYILMALARDA

Şok ve bayılmanın bir çok sebebi vardır.Yukarıda sayılanlar,trafik kazaları, kavgalar, zehirlenmeler ve genel olarak sinir sistemine etkiyen hastalıklar şok ve bayılma nedeni olabilir. Bu durumda  petlerde dış etkilere karşı duyarsızlık olabileceği gibi aynı zamanda aşırı reaksiyonlara da rastlanabilir. Semptomlar nedene göre değişiklik gösterebilir. Genellikle; titreme ve nöbetler, hareket bozukluğu, bilinçsizlik, uyuşukluk hali, sabit bakışlar, göz refleksinin olmaması veya azalması görülebilir. Bu durumda hasta sahibinin müdahalesi genelde çok sınırlıdır. Çünkü öncelikle veteriner hekim tarafından bu durumun sebebi araştırılmalı ve tedavinin şekli belirlenmelidir.

Şok ve bayılma durumunda olayın  kontrollü bir şekilde atlatılması için veteriner hekime gidene kadar ki süre içinde  yapabilecekleriniz şöyle sıralanabilir;

*Hastayı fazla hareket ettirmemeli,çok yavaş ve sakin davranmalısınız.

*Baş bölgesi yukarıda olacak şekilde yatırmalı ,sakin ve sıcak kalmasını sağlamalısınız.

*Yiyecek ve içecek vermekten kaçınmalısınız, çünkü bilinç açık olmadığından boğulmaya neden olabilirsiniz.

*Nefes alışlarını düzenli kontrol etmeli,rahat soluk alıp almadığından emin olmalısınız. Ağızda solunuma engel olacak herhangi bir şey varsa(salya kusmuk gibi ) hemen uzaklaştırmalısınız.


BOĞULMALARDA

Köpek ve kediler çok nadir de olsa boğulma vakaları görülmektedir.Kedi ve köpekler aslında iyi yüzücüdürler.Bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkışarak boğulma tehlikesi yaşayabilirler. Böyle bir durumda hekime gidene kadar ki süre içinde yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz.

Boğulma durumunda yapılacak ilk işlem akciğerlere kaçan suyun çıkarılmasıdır. Bunun için hemen baş aşağı gelecek şekilde eğim verilmeli ve hasta hafifçe sallanarak suyun çıkışı sağlanmalıdır. Eğer solunum durmuşsa suni teneffüs yapılarak akciğerlere hava girişi sağlanmalıdır. Bu amaçla petinizin ağzını kapatın, kafasını hafifçe ileri çekerek boynunu düz bir konuma getirin ve  burnundan hava üfleyin. Göğsün her üfleyişte kalkıp inmesi yaptığınız işin doğru olduğunu gösterir. Eğer petiniz küçük ırk bir köpek veya bir kedi ise çok kuvvetli üfleyerek akciğerleri fazla şişirmeyin aksi taktirde akciğerlere zarar verebilirsiniz. Eğer bilginiz varsa kalp masajı yapılması da gerekebilir. Ancak öncelikle kalbin çalışıp çalışmadığını anlamalısınız. Çalışan bir kalbe kalp masajı yapmak çok tehlikelidir.ölüme sebep olabilirsiniz.

 

Bazen boğulma olayları büyük parça lokmaların veya oyuncakların nefes borusunu tıkaması sonucu da gerçekleşebilir. Böyle bir durumda sık sık ağzını açıp kapar ve patileriyle ağzından bir şey çıkarmaya çalışır. Çok tedirgindir ve panik halinde ağzından bir şey çıkarmaya çalışır gibi çırpınır. Soluk almak güçleşmiştir. Yapabileceğiniz en iyi şey ağzını açarak eğer ulaşabiliyorsanız cismi almak, başaramıyorsanız hemen veteriner hekiminize gitmektir.
 


ISI ÇARPMASINDA

Sıcak havalarda araba içerisinde bekleyen kedi ve köpeklerde veya direk güneşin etkilerine maruz kalanlarda, hava sirkülasyonunun yetersiz olduğu kapalı ortamlarda bırakılan kedi ve köpeklerde ısı çarpması çok sık görülür.

Özellikle aşırı sıcak havalarda kapalı bir araç içinde bırakılmaları çok kısa sürede ölümle sonuçlanabilir. Bu tür hastalarda şekillenen solunum yetmezliği ve artan vücut ısısı nedeniyle genel durum bir kaç dakikada bozulur ve ani ölümler şekillenebilir.

Böyle bir durum söz konusu ise petinizi hemen arabadan çıkarın, gölge bir yere taşıyarak solunumun rahatlamasını sağlayın ve imkan varsa hemen soğuk su ile duş aldırın.

Direk güneş ve artan ısının etkisi ile ağızda aşırı salya veya köpük birikimi olacağından bunların temizlenmesi ve solunumun rahatlatılması gerekir.

Bu önlemlere rağmen hastanızın genel durumu iyileşmediyse,salya sekresyonu ve solunumdaki bozukluk devam ediyorsa hemen  veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Veteriner hekime ulaşmak için yeniden araca binmek zorunluluğu varsa araçtaki hava sirkülasyonunun yeterli olmasını sağlamalısınız.DONMALARDA

Donma olayları çok soğuk havalarda özellikle köpeklerin bağlı olarak hareketsiz bırakılması veya çok kısa tüylü köpeklerin ve yavru kedilerin bahçede barındırılması sonucu oluşur. Serbest olan köpekler hareketli oldukları sürece vücut ısılarını koruyabileceklerdir.Aşırı soğuk ve karlı havalarda genellikle uç organlarda donma daha sıklıkla gözlenmektedir.(Kulak,parmaklar,kuyruk ucu,penis,vulva..vb.)

Aşırı soğuğa maruz kalan köpek veya kedide vücut ısısı aşırı düşer, çevreye karşı ilgi azalır ve ortadan kalkar, dil ve diş etlerinde morarmalar başlar, eklemler sertleşmiştir ve hasta hareketsiz, uyuklar haldedir. Böyle hastalarda özellikle kulak uçları, kuyruk ucu, burun ve ayaklar gibi organlar ilk donan yerlerdir.

Ani ısı değişimleri şoka neden olabileceği için hastayı ılık bir ortama alarak vücut ısının yavaş yavaş artmasını sağlamalısınız. Bu amaçla yapılacak masaj uygulamaları dolaşımı hızlandıracağından faydalıdır.

Hemen bir ısı kaynağının yanına almak ani vücut ısının artışına ve buna bağlı olarak dolaşım bozukluğuna neden olabileceğinden sakıncalıdır.

Yapılan bu ilk işlemlerden sonra hemen veteriner hekiminizle görüşerek petinizin genel durumu hakkında bilgi vermeli ve gerekiyorsa kliniğe götürmelisiniz.


ZEHİRLENMELERDE

Zehirlenmeler kedi ve köpeğinizin başına gelebilecek en tehlikeli olaylardan birisidir. Zehirlenmenin türüne göre uygulanacak tedaviler farklılık gösterdiğinden mutlaka veteriner hekim müdahalesi gerektirir. Kimyasal bir maddeyle zehirlenmede uygulanacak tedavi ile gıda zehirlenmelerinde uygulanacak tedavi birbirinden çok farklıdır. Ancak sizin yapabileceğiniz basit bir iki müdahale olayın riskini azaltması açısından önemlidir.

Bozuk gıda alımlarında, fazla miktarlarda ilaç yutulması gibi durumlarda toksik etki yapan maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için yapılacak en önemli ilk iş hastanın hemen kusturulmasıdır. Bu amaçla yarım çay bardağı ılık suya 2 çorba kaşığı tuz atıp bu karışımı içirmeniz onun kolayca kusmasını sağlayacaktır.

Zehirlenmeye neden olan madde eğer yakıcı temizlik maddeleri ise ve kostik etkiliyse yani yakıcı etkisi varsa (örneğin asitler veya alkaliler,çamaşır suyu, tiner, deterjanların büyük bir kısmı...vb gibi) hastayı kusturmak son derece tehlikelidir .Mideye giren maddenin kusarak yeniden dışarı çıkartılmaya çalışılması boğazın ve yemek borusunun yeniden hasar görmesi anlamına gelecektir.Yakıcı maddelerin kusturulması bu nedenle istenmez. Bunun yerine hemen veteriner hekime başvurulmalı gerekli tedavinin hekim tarafından yapılması sağlanmalıdır.Kedi yada köpek tarafından alınan maddenin ne olduğu mutlaka öğrenilmelidir.Bu tedavinin geleceği için çok önemlidir.

Zehirlenmeye neden olan maddeyi biliyorsanız , kutusunu yanınıza alarak acilen veteriner hekiminize gitmelisiniz. Bu ilaç zehirlenmelerinde son derece önemlidir, çünkü zehirin ne olduğunun bilinmesi  kullanılacak antidotun belirlenmesini kolaylaştırır.

Eğer zehirlenme belirtileri ;titreme ve kasılma, koma , güç solunum...vb gibi  gezinti dönüşü başlamışsa muhtemelen kimyasal bazlı bir zehirdir ve çok kısa bir sürede etki gösterebileceğinden vakit geçirmeden hemen kusturulmalı ve veteriner hekime ulaşılmalıdır.

Evdeki zehirlenme olaylarını en aza indirgeyebilmek için; temizlik maddelerini kapalı bir yerde saklamak, fare veya karıncalar için kullanılan zehirlerin ulaşılması mümkün olmayan yerlere saklamak ve sayılarının bir yere not alınması, kullanılan ilaçların bir dolapta saklanması ve evdeki çöp tenekelerinin açılamayacak şekilde olanlardan seçilmesi  önemlidir.


ELEKTRİK ÇARPMALARINDA

Elektrik çarpmaları elektrik kablolarının açıkta olduğu evlerde sıklıkla rastlanılan kazalardandır. Bunun nedenleri arasında evde yalnız kalan petlerin can sıkıntısından kabloları kemirmeleri, elektrik kaçağı yapan aletlerle temas etmeleri sayılabilir.

Bu tür bir durumla karşılaştığınızda öncelikle kendi güvenliğinizi sağlamalısınız. Petiniz hala elektrikle temas halinde olabilir ve sizde elektrik akımına kapılabilirsiniz. Bu nedenle direk olarak dokunmak yerine bir tahta parçası ile veya kalın bir kumaşı 3-5 kat yaparak onunla tutmanız gerekecektir.Onu hemen elektrik kaynağından uzaklaştırın yada elektrik akımını kesmek için sigortaları kapatın.

Elektrik akımından kurtulduktan sonra hastanızın nabız ve solunumunu kontrol edin. Genellikle elektrik çarpmalarında kalp durması gerçekleştiği için kalp masajı ve suni teneffüs yapmanız gerekebilir.

Nabız ve solunum normale döndükten sonra hemen veteriner hekiminizi arayarak yardım isteyin.

Eğer elektrik akımı sonrası sadece yanıklar oluşmuşsa soğuk suyla veya buzla kompres yapın ve veteriner hekiminizi arayın.


YANIKLARDA

Evcil hayvanlarda görülen yanık sebepleri arasında kostik etkili maddeler, ateş, ısı kaynakları ve kaynar sular sayılabilir.

Eğer yanığa sebep olan madde kostik yani yakıcı etkili bir madde ise hemen o bölgeyi bol ve tazyikli suyla temizlemeye çalışın ve yıkama süresini uzun tutun. Yaklaşık 10 dakika bu işlemi yaptıktan sonra veteriner hekiminizle görüşün ve bilgi alın. Unutmayın; yanık yüzeyinin büyüklüğüne ve şiddetine bağlı olarak hastanız şoka girebilir. Bazen bu şoklar bir kaç gün sonra bile gelişebilir. Bu açıdan dikkatli olmalı ve veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymalısınız.

Kaynar sulardan veya ısı kaynaklarından kaynaklanan yanıklarda yanığın derecesi önemli olmakla birlikte yapılacak ilk müdahale genellikle soğuk su veya buz kompresidir. Bu dokuların daha fazla hasar görmesini önleyecektir. Kesinlikle yanık yere bir takım merhemler veya pomatlar sürmeyin. Ayrıca hastanızın şoka girebileceğini unutmayın. Bu nedenle veteriner hekiminizle muhakkak görüşün ve kendisinden yardım isteyin.

Eğer yanık yüzeyi çok fazla ise ilk müdahalenin ardından hemen veteriner hekiminize ulaşın. Çünkü ileri derecede yanıklar ölüm tehlikesini de beraberinde getirir.