Hayvanlarda Kanserde Ağrı Kontrolü, Beslenme Desteği, Bulantı ve Kusmanın Kontrolü

Kanser’de Ağrı Kontrolü, Beslenme Desteği, Bulantı ve Kusmanın Kontrolü

Kanserli hastalarda hayat kalitesini arttırabilecek ana faktörler ; Ağrı kontrolü, bulantı ve kusma kontrolü ve beslenme desteğidir. Bu ana faktörler petin hayat kalitesini artıracağı gibi pet sahibinin hayata daha olumlu ve umutla bakmasını sağlayacaktır...

Kural 1 :

Yaralanmasına ve incinmesine izin vermeyin :

Kanser hastalarında geniş kapsamlı ağrı kontrolü uygulanması gerekmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki; hayvanın duyduğu ağrının yansımaları daha büyük olmaktadır. Bu sebeple amaç ağrıyı başlamadan önlemek olmalıdır. Lokal ağrısı bulunan hayvanlarda lokal anestezi uygulanabilir. Ağrı kesici ilaçlar ve bantlar (fentanyl) uygulanabilir. Ağrı hafifse oral ağrı kesiciler yeterli olabilir. Ameliyat edilmesi gerekiyorsa ağrı kontrolüne hayvan anestezi halindeyken başlanmalıdır. Böylece anesteziden uyandığında ağrı kontrolü sağlanmış olacaktır.

Ağrı kontrolünde hayvana uygun şekilde bakılmalı ve nazik davranılmalıdır. Rahat edebilmesi ve sert zeminde yatmanın getirebileceği eklem ve sırt ağrılarını önlemek için ortopedik yatak kullanabilirsiniz.

Kural 2 :

Kusmalarına izin vermeyin: Kemoterapi tedavisi sırasında bulantı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir. Bulantı ve kusma çok hızlı bir şekilde kontrol altına alınmalıdır. Kusan hayvanlar hızlı bir şekilde dehidre olurlar.Kusma sonucu kan elektrolit dengesizi bozulur. Bulantı ve kusma sebebiyle yemek yiyemeyen hayvanlar için kural 3’e dikkat edilmelidir.

Kural 3 :

Aç kalmalarına izin vermeyin: Bu aşamada ilk basamak iştahı artırmak olmalıdır. Yemek yemeyen ancak sindirim sistemi çalışan bir hayvana ilk etapta lezzetli ve aromatik gıdalar vererek, gıdayı ılıtarak ve gıdanın aromasını arttırarak iştah uyarılmaya çalışılmalı...Petinizin stresten uzak ve sevdiği bir ortamda beslenmesini sağlamak yararlı olabilir. İştah artırıcı olarak, diazepam ve cyproheptadine gibi ilaçlar veteriner hekim kontrolünde kullanılabilir.

Petiniz ısrarlı besleme çabalarına rağmen yemek yemiyorsa beslenme tüpü takılabilir. Hayvanın durumuna bağlı olarak, burundan takılabileceği gibi, yemek borusu veya midenin yan tarafından açılabilecek bir kesi ile de direkt olarak yemek borusuna veya mideye sonda bağlanabilir.

Her hayvana uygulanacak diyet,onların ihtiyaçları doğrultusunda farklılıklar gösterebilir. Doğru diyet hem kilo kaybını engelleyecek, hem kemoterapiye yanıtı olumlu yönde etkileyecek, tedavisinin başarı şansını artıracak, hem de radyasyon tedavisinin olumsuz yan etkilerini azaltacaktır.
Diyet içeriğinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar olmalıdır:
  • Basit karbonhidratlar kısıtlanmalıdır.
  • Cystine ve arginine gibi amino asitlerle zenginleştirilmiş, yüksek derecede sindirilebilir protein içermelidir.
  • Omega-3 Yağ asitleri içermelidir.

Uygulanan tıbbi tedavinin,kemtüoterapi ve destek tedavinin yanında diğer hususlara da dikkat edilmesi petin ve pet sahibinin hayat kalitesini artıracağı gibi tıbbi tedavinin başarı şansını da arttırmaktadır...Tüm bunlar hayata umutla bakılmasını sağlayacaktır...

Referans & Kaynak : Mitchener, K. The commandments of cancer care. Presented at the 2002 Wisconsin Veterinary Medical Association Convention, Milwaukee, WI. October 12, 2002 .