SOĞAN ZEHİRLENMESİ

 

Soğanlar , Allium cinsine ait bitki grubunun üyeleridirler.

Bu grubun diğer üyeleri sarımsak, pırasa, soğancık ve

Frenk soğanıdır.

 

Bir miktar soğan, soğan tozu ve pişirilmiş soğan kedi ve

köpeklerde anemi yani kansızlığa sebep olabilecek

ciddiyette kırmızı kan hücrelerinin (eritrosit) yıkımlanmalarına sebep olmaktadır.

 

Soğanlar, kedi ve köpeklerin alyuvarlarını ( kırmızı kan hücrelerini )  oksidatif hasara uğratarak parçalanmalarına ve yok olmalarına neden olmaktadırlar.

 

Kedi ve köpeklerde bu hasarın taze soğan, kuru soğan ya da soğan tozu içerikli mamalardan kaynaklanabileceği rapor edilmiştir.

 

Bir çalışmada, köpeklerde günde bir kez 3 gün süreyle, kilogram canlı ağırlıkları başına 30 gram ( 30gr/ kg ) soğan tüketmekle “ hemolitik anemi”nin yani kansızlığın geliştiği kanıtlanmıştır.

 

Ticari bebek mamalarında aroma amaçlı kullanılan soğan tozu, bu mamalar ile beslenen yavru kedilerde soğan zehirlenmesine ve önlem alınmadığı takdirde ölümlerine neden olmaktadır.

 

Soğan zehirlenmesinin klinik belirtileri; hemolitik anemi yani kansızlık, soluk muköz membranlar, dudak içleri ve göz kapağı içlerinin mermer beyazı bir renk alması, halsizlik, vücut sıcaklığında azalma, solgunluk ve yorgunluk, nefes nefese kalma, kalp atışlarında artış,  koyu renkli idrar çıkışı ( hemoglobinüri ), kusma, kaslarda güçsüzlük vb olarak göze çarpar…

 

Özellikle sokakta bulduğumuz, annesiz yavruları biberon ile besleyerek hayatta kalmalarını sağlamaya çalıştığımız çoğu durumda hemen en yakın marketten satın aldığımız bebek mamalarını kullanırız. Bu mamaların içeriğinde var olan soğan tozu bilmeden kurtarmaya çalıştığımız yavrunun ölümüdür aslında…

 

Ev yemeği ile beslenen kedi ve köpeklerin insan gıdası ile beslenmesi sonrası metabolizmalarında gerçekleşebilecek tüm hasarlar için lütfen veteriner hekiminizden bilgi alınız. “Kedim ve köpeğim hangi gıdaları tüketebilir, hangileri onu yavaş yavaş zehirler ?” bu soruyu mutlaka hekiminize sormalısınız?

 

Bu nedenle, lütfen bu hasta bilgilendirme notunu okuduğunuzda silmeden evvel tüm hayvan sever dostlarınızla paylaşınız…

 

Hatalı yardımlar ölüm nedenidir.

 

Lütfen hayvanlarla ilgili ne olursa olsun mutlaka veteriner hekiminize danışınız…

 

Işıl Karatan

Veteriner Hekim

0 212 662 73 76