Saldırganlık Tipleri

Köpeklerde saldırganlık konusunda yüzlerce yazılı rapor vardır; fakat hiç biri saldırganlığın kabul edilebilir bir tanımını yapamamaktadır. Terim genellikle akla vahşilik ve benzeri çağrışımlarını getirmektedir. Oysa köpeğin aklındaki tanım bu değildir. Saldırganlığın pek çok farklı formu vardır. Baskın karakter saldırganlığı öncelikle kalıtsaldır. Erkekler arası ya da cinsiyetle alakalı saldırganlık hormonlarla alakalıdır. Diğerleri çevresel ya da operant öğrenme yoluyla ortaya çıkar. Bazı saldırganlık türü ise sadece köpeğin heyecan düzeyiyle alakalıdır.

Saldırganlık kendini her zaman belli etmeyebilir. Sadece boğaz boğaza kavga anlamına gelmez. Köpekler aralarında ritüel saldırganlık biçimleri geliştirmiştir ve bunlara her zaman patolojik ve yanlış gözüyle bakmamamız gerekmektedir. Bize inanılır gelmese de bir bakış ya da duruş bazen ısırmak kadar etkilidir. Yine de ısırma gerçekleşebilir ve ısırılan sadece diğer köpekler değildir. Her yıl Amerika'da bir kaç milyon ciddi ısırılma rapor edilmektedir.

Saldırganlık vücut duruşu, havlama, hırlama ya da sadece dik bir bakışı içerebilir. Savunmacı ya da direkt saldırıya yönelik olabilir. Köpekler kovalayıp ısırabilecekleri gibi kaçarken de ısırabilirler. Cinsiyet, yaş, boyut, hormonal düzey, bölge, kişisel mesafe, baskınlık/çekinik hiyerarşi saldırganlığı etkileyebilir. Köpek için saldırganlk gerektiren bir karşılaşma ya bir kaynak (kardeşler arası rekabet vb) için rekabet biçimi ya da hayatta kalmak için kalıtsal mirasını (üreme) genişletme imkanıdır. Rekabetin merkezindeki kaynak bazen besin, barınak ve bölge gibi barizdir; fakat bazen de köpeğin niçin saldırganlık sergilediğini anlamak güçleşebilir. Bu durumlarda hiyerarşik düzeyde yükselme gibi ödeşme daha sonra gelir. Bu en yaygın saldırganlık tipi ve köpeklerin niçin böyle davrandığını anlamak için bakılacak iyi bir başlangıç noktasıdır.

Baskın Karakter Saldırganlığı
Sahiplenmeci Saldırganlık
Korku Nedenli Saldırganlık
Koruyucu Saldırganlık
Erkekler Arası Saldırganlık
Avcı Saldırganlığı
İdiopatik Saldırganlık
Öğrenilmiş Saldırganlık