KUŞ SATIN ALMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİ!!!

KUŞ SEÇİMİ

MUHABBET KUŞU ( Melopsittacus undulatus )

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu :

Gri Kanatlı Mavi Muhabbet Kuşu :

Gri Muhabbet Kuşu:

Resesif Mor Benekli Muhabbet Kuşu:

Opal Dominant Benekli Muhabbet Kuşu:

Lutino Muhabbet Kuşu:

Tepelikli Opal Kobaltı Muhabbet Kuşu:

TURKUAZ ÇİMEN PARAKET (Neophema pulchella):

KOKATİYEL=COCKATIEL(Nymphicus hollandicus):

KUŞ SATIN ALMADAN ÖNCE!!!

    Kuşlar harika petlerdir. Ev yaşantısına zevk katarlar.Bir kuşa sahip olmak kedi ya da köpeğe sahip olmaktan daha az sorumluluk gerektirir. Ödevinizi iyi yapıp, alacağınız cinsi önceden araştırmalısınız. Bir liste yapıp neden kuş almak istediğinizi ve alacağınız kuşta aradığınız özellikleri belirleyin. Türleri karşılaştırıp listenizi kısaltın. Dikkate almanız gereken pek çok soru vardır, aşağıdakiler gibi:

 • Neden bir kuş istiyorsunuz? Çocuğunuz için bir pet olarak mı? Evdeki diğer kuşunuza ya da size bir arkadaş olarak mı?

 • Çocuklarınız kaç yaşında? Eğer genç kız yada oğlunuz varsa ve onlar kuş istiyorlarsa,onlar okuldayken kuşa kim bakacak?

 • Kuş nerede kalacak? Ev içinde mi? Oturma odası ya da arka odalardan birinde mi? Evin dışında bir kuşluk ya da kuşhanede mi?

 • Ona konuşmayı öğretmek istiyor musunuz? Sizin için, aileniz ve komşularınız için ne kadar gürültü tahammül edilebilir? Bazı cins kuşlar doğası gereği sessizdir,bazıları ise çığlıklar atar ve acı acı bağırır (siren sesi ya da keskin bir freni andıran sesler çıkarabilirler.)

 • Kuşa günde ne kadar zaman ayırmayı planlıyorsunuz? Kafes temizliği ve beslenme için en az yarım ya da bir saatinizi ona ayırmanız gerekecektir…Peki ya oyun vakti ve sosyallik? Günlük bakımı için gerekli vakti de unutmayın.

 • Ne kadar zaman evinizde bir kuş istiyorsunuz? İspinozların ömürleri yaklaşık beş yıldır; Muhabbet Kuşlarının yedi yıl; Paraket 'lerin 12 yıl, Kokatiyel ’lerin  25 yıl; bir Amazon ya da African Grey(Afrika Gri Papağanı)’nın  elli yıl ya da daha fazladır. Kuşun tüm ömrünü planlamayı unutmayın, bu kuşu vasiyetinize dahil etmeyi de içerir.

 • İlk etapta ne kadar harcamak istiyorsunuz? Kuşun fiyatı, kafes ve aksesuarları icin belli bir bütçe ayırmanız gerekecek.  Fiyatlar küçük bir "Finch(İspinoz)" yada "Muhabbet Kuşu" için birkaç YTL'den, "Hyacinth Papağanı" için binlerce YTL'ye kadar değişmektedir.

 • Veterinere,oyuncaklara ve kuş yemine para harcamayı ne kadar istiyorsunuz?

 • Siz ailenizle beraber tatilde olduğunuz süre içerisinde kuşunuza kim bakacak? Bazi kuşlar yatılı bırakıldıklarında problem olmazkomşunuza yada bir yakınınıza rahatlıkla bırakabilirsiniz, ama bazıları için birisinin evinize gelip kuşunuza bakmasi gerekecektir.

 • Nereden kuş satın alacaksınız? Yetiştiricisinden? Pet shop’tan? Kuşu olupda artık bakmak istemeyen birisinden?

 • Kaç adet kuş satın almak istiyorsunuz? Bazı kuşlar insanlarla iletişim halinde olduğu taktirde yalnız da sağlıklı bir yaşantıya sahip olabilirler. Bazıları ise kendi ırkından olan kuşlarla bir arada yaşadığında daha mutlu ,sosyal ve sağlıklı olurlar.

 • Bir kuş satın almaya gittiğinizde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsur kuşun sağlığı olmalıdır.. Hastalık taşıyabilir, evdeki diğer kuşunuzu infekte edebilir ve en önemlisi de olası zoonoz bir hastalığı olabilir...

 • Sağlıklı bir kuşun nasıl göründüğünü ve nasıl davranması gerektiğini öğrenin.Yeni kuşunuzu satın aldıktan bir-iki gün içinde kuş konusunda uzman bir veteriner hekime mutlaka genel muayene için götürün.

        Eğer erkek(male) ya da dişi(female) tercih ediyorsanız, bazı türlerde cinsiyet ayrımının son derece zor olduğunu unutmamalısınızEğer  gelecekte üretici olmayı planlıyorsanız, DNA testini ya da  bazı veteriner kliniklerinde uygulanan operatif cinsiyet tayinini yaptırmalısınız.

        Bu sorular düşünme aşamasının baslangıcı olmalıdır.

        Kuşlar zeki canlılardır, bu muhteşem ve şaşırtıcı hayvanlar uzun sağlıklı ve mutlu bir hayatı hakediyorlar.

        Eğer herhangibir tanesinin hayat tarzınıza uyduğuna karar verdiyseniz, yeni tüylü arkadaşınızla iyi eğlenceler.

KUŞ SEÇİMİ

Kuş seçiminde öncelikle yakın zamanda yuvadan ayrılmış ve kendi kendine beslenebilen , sağlıklı bir kuş seçmeye dikkat etmelisiniz.Yaşlı bir kuş aldığınız taktirde ilişkileri geliştirmeniz biraz zaman alabilir.Eğer özel merakınız konuşan bir kuş ise Afrika Gri Papağanını,muhabbet kuşlarını ya da Kokatiyel ‘leri tercih edebilirsiniz.Bu kuşlar hem çok neşeli yapıya sahiptirler hem de taklit yetenekleri son derece güçlüdür.Amacınız eğer üretim ise mutlaka genç bir kuş almalısınız.

MUHABBET KUŞU(Melopsittacus undulatus )


        1870’li yıllardan bu yana insanların yakın dostu olarak bilinirler.Ucuz ve temini kolay kuşlardır. Çeşitli renklere sahip olanları vardır.Taklitçidirler ve uysaldırlar.  Kolay ürerler. Muhabbet kuşları bir yaşında çiftleşecek olgunluğa ulaşırlar.Ortalama 7 yıl yaşarlar. Cinsiyet ayrımında dişilerin gagalarının üzerindeki kahverengi cereler ayırt edici olabilir. Kuluçka süreleri 18 gündür.  Tüylenme yumurtadan çıktıktan 35 gün sonra olur.Cere adı verilen gaga üzerindeki etli kısım erkeklerde mavi-lacivert iken, dişilerde sarı-kahverengidir. Birçok tipi vardır;

 

 

 

 

 

 

 

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu :
 

Genç kuşlar yaşlılardan gözlerinin beyaz halkaya sahip olmaması ,gözlerinin tam siyah olmasıyla ayrılabilirler.Yüzlerindeki maske küçüktür ve alın çizgilidir.Erişkinde baş üzerinde sarı alın vardır gençler ise çizgili alına sahiptir.Göğüs mat yeşildir.

 

Gri Kanatlı Mavi Muhabbet Kuşu:  

                         Kanatlar ve kuyruk grili mavilidir,alın  beyazdır.Göğüs gök mavisidir.

 

 

Gri Muhabbet Kuşu:


 
Maskedeki beneklerle yüz sınırı belirlenmiştir.Ayaklar gri renklidir.
 
 

 

Resesif Mor Benekli Muhabbet Kuşu:

 

Etkileyici hareleri olan türlerden biridir. Vücudundaki benekler mavi, beyaz, yeşil veya sarı olabilir.

 

 

Opal Dominant Benekli Muhabbet Kuşu:
 

Boynun altında benekli maskesi vardır.Yeşil ,koyu gri veya zeytuni renkte olabilir.Gök mavisi ve bayaz renk olanı da mevcuttur.Kanatlardaki benekler ile dikkati çeker.

Lutino Muhabbet Kuşu:

Siyah tüyün oluşumundan sorumlu olan melanin yokluğundan dolayı boğazdaki siyah noktalar bu türde yoktur.Vücut tüyleri hiç yeşil tüy barındırmayan canlı sarıdan oluşur.Gençlerin gözleri halkasız ve kırmızıdır.

 

 

Tepelikli Opal Kobaltı Muhabbet Kuşu:

 

Yassı,düz ve beyaz tüylü tepelik bu türün en belirgin özelliğidir.Kobalt rengi tüy yapısına sahiptir.Tüyler opal desenlidir.Bu kuşların genetik yapılarında öldürücü bir faktör bulunduğundan dolayı üretilmeleri zordur.Bu nedenle de  yaygınlaşamamışlardır.

 

                         

TURKUAZ ÇİMEN PARAKET(Neophema pulchella)

 

        Paraketler arasında en popüler olanıdır.Kuşhaneler için ideal bir seçimdir.Çiftleştirmesi kolaydır.renkli,gürültücü olmayan,sakin yaradılışlı kuşlardır.
        Kırmızı kanat yamaları erkeği dişiden ayırmak için en belirgin özellik olarak bilinmektedir.Dişi tüy rengi erkeğe göre daha mattır.Yüzündeki mavilik erkeğe göre daha azdır.Göğüs ise daha yeşildir.
        Turkuaz çimen paraketin boyu yaklaşık 20 cm.dir.Ortalama ömrü 12 yıldır.Genç kuşların tüyleri erişkinlere göre daha mattır.
        Bu kuşu küçük tahıl tohumları,ayçiçeği,yeşil gıda ve tohumlu otlar ile besleyebilirsiniz.Onlar için özel olarak satılan yem karışımıyla da sağlıklı olarak besleyebilirsiniz.

Turkuaz çimen paraketin sarı mutasyonu da mevcuttur..
 
 

KOKATİYEL=COCKATIEL(Nymphicus hollandicus)

        Sultan Papağanı olarak da tanınırlar.Neşeli doğası,sessiz ve kibar mizacı kokatiyeli hem ev hayvanı hem de kuşçuhane kuşu olarak favori kılar.Son derece uyumlu bir tabiatları vardır.Diğer kuşlarla küçük ispinozlarla bile rahatlıkla birlikte yaşayabilirler.
        Ana vatanları Avusturalya'dır. 19. yüzyıldan itibaren, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayılmıştır.  Kibar duruşları, uysal davranışları, kolay bakımları ile, insanların gözdesi olmuşlardır. Boyları 28-30 cm. civarındadır, ortalama ömürleri 18-25 yıldır. Yavruyken alındıklarında kolay uyum sağlarlar.
         Konuşma yetenekleri 10-15 kelime ile sınırlıdır. Erkekleri konuşur, dişilerde konuşma son derece nadirdir. Erkeklerdeki konuşma da çok net anlaşılır olmayıp, daha çok ıslık çalar gibi konuşurlar. Buna rağmen telefon sesi, mikrodalga fırın kapanma sesi, kapı zili, ambulans siren sesi gibi mekanik sesleri taklit etmede son derece başarılıdırlar. Başının üzerindeki tepelik kuşlar heyecanlanınca ya da kur yaparken dikleşir.
        Dış görünüşlerine göre cinsiyet tespiti yapılabilir. Erkeklerin yanaklarındaki kırmızılık, dişilerde daha açık ve turuncuya yakındır.Dişilerin yüz renkleri erkeklere göre daha mattır.Kuyruklarının alt yüzünde çizgiler mevcuttur. Bu enine çizgilenmelere erkek cinste rastlanmaz.
        Kuluçka süresi 18 gündür.Tüylenme yumurtadan çıktıktan 28 gün sonra olur.
        Beslenme sade  kanarya yemi,elma,ay çekirdeği ve yeşil gıda ile beslenirler.