Tüy Dökülmesini Nasıl Azaltabilirim?

OMEGA 3 & 6 YAĞ ASİTLERİ VE TÜY DÖKÜMÜ

Parlak, güzel tüyler hayvanların genel sağlık durumu ile ilgili bir işaret olsa da, deri ve tüy problemleri hayvanların veteriner kliniğine götürülmelerini gerektiren nedenlerden en sık karşılaşılanıdır.

Köpek ve kediler normal deri ve tüy kalitelerini korumak için gerekli olan aktif maddeleri temel yağ asitlerinden sağlarlar. Bu noktada büyük önem taşıyan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri, vücut tarafından sentezlenemediklerinden dolayı, sadece kullanılan mamalar ya da mama takviyeleri ile sağlanabilirler.
Omega-3 yağ asidleri:

  • Alpha-linolenic acid (ALA)
  • Eicosapentaenoic acid (EPA)
  • Docosahexaenoic acid (DHA)
Omega-6 yağ asidleri:
  • Linoleic acid (LA)
  • Gamma linolenic acid (GLA)
  • Dihomo-gamma-linolenic acid (DGLA)
  • Arachidonic acid (AA)
Köpek ve kediler için omega yağ asitlerinin önemi birkaç başlık altında şöyledir :

- Cilt rahatsızlıklarında tedavi süresini kısaltır ve tedavi sonrası yeni gelişen tüy ve deri dokusunun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

- Deri ve tüy sağlığının korunmasına yardımcı olur

- Sinir sisteminin uygun şekilde gelişmesine katkıda bulunur.

- Kötü huylu kanser hücrelerinin oluşma riskini azaltır.

- Köpeklerde şeker hastalığı riskini azaltır.

- Kandaki yüksek kolesterol (HDL ve LDL) seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Seboreik cilt enfeksyonlarının etkenlerinden biri olarak da omega yağ asitlerinin eksikliği gösterilmiştir.

Bilimsel araştırmalar omega yağ asitlerinin köpeklerdeki ekzemayı önleme açısından faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

Köpeklerin ciltleri ve tüyleri genel sağlık durumlarının göstergesidir. Bütün hastalıklar gibi deri hastalıkları da başladığı an tedavi edilmemeleri durumunda çok uzun süreli tedavi gerektiren kronik hastalıklar haline dönüşebilirler. Bü yüzden kısa zamanda uygun tedavinin yapılması önem taşır.

Ayrıca Kalp hastalıklarında da Omega-3 kötü kolesterolü (LDL) düşürüp, iyi kolesterolü(HDL) artırıyor. Vücutta yağın depo formu olan trigliserit seviyesini de düşürerek kalp ve damar sağlığını koruyor.

Bu özelliğini kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını sağlamasından alıyor. Kanın yoğunlaşması damarların daralmasına bu da kalp, böbrek, beyin başta olmak üzere vücuttaki pek çok organın fonksiyonlarını yitirmesine neden oluyor."

Kötü huylu hücreleri ve mikroorganizmaları baskı altında tutabilmek ve yok edebilmek için bağışıklık sistemi Omega-3 yağ asidinden güç almaktadır. İnsanlarda Göğüs, prostat ve kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünde Omega-3'ün yararlı olduğu biliniyor. Hayvanlarda da aynı işleve sahip.

Diyabette ise kan şekerini dengeleyen hormon insülin, yetersiz salgılanmaktadır ve Omega-3, insülinin yararlılığını artırarak, tip II diyabette bulguları azaltmaktadır."

"Zekayı geliştirici özelliğinin vurgulanması beyindeki yağın ana bileşiminin Omega-3 yağ asitleri içeren DHA olmasındandır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da zeka üzerine çok olumlu etkisi vardrı. Kognitif disfonksiyonda etkilidir.

Düzenli olarak Omega-3'ten zengin besinler tüketenlerde beyin yaşlanması daha da yavaşlamaktadır. Bunun yanı sıra İnsanlarda Alzheimer, Migren,depresyon ve şizofreni gibi rahatsızlıklarda da belirtileri önlediği de bilinmektedir..."

Özetle
Omega 3'ün yararları :


Arthritis
            Astım
            Atopy (Allerji)
            Flea allergies (Pire Isırığı Allerjisi)
            Davranış problemleri
            Öğrenme güçlüğü
            Kanser
            Kalp Hastalıkları
            Sindirim Hastalıkları
            Immune-mediated skin disease (İmmun kökenli deri hastalıkları)
            Böbrek Hastalıkları
            Sebore
            Military dermatitis (Deri Hastalıkları)
            Eosinophilic granuloma kompleks

Omega 6'nın yararları

Feline Immunodeficiency Virus (FIV, Kedi AIDS'i)
            Feline Infectious Peritonitis (FIP)
            Feline Leukemia Virus (FeLV-Kedi Lösemisi)
            Mycoplasma
            Sebore
            Kuru deri ve tüy

Kaynaklar:

Ackerman, L. Dermatologic uses of fatty acids in dogs and cats. Veterinary Medicine. 1995;93(12):1149-1155.

Ackerman, L. Selecting fatty acid supplements for use in small animal dermatology. Supplement to the Compendium on Continuing Education for the Practicing Veterinarian. 1997;19(3):93-96.

Campbell, KL. Therapeutic indications for dietary lipids. In Kirk, RW (ed): Current Veterinary Therapy XI. W. B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1992;36-39.

DeGroot, JE. Veterinary medical uses and sources of omega-3 fatty acids. Veterinary Forum. 1998; May:42-48.

Griffin, CE; Kwochka, KW; MacDonald. JM. Current Veterinary Dermatology. Mosby-Year Book, Inc. St. Louis, MO; 1993;114-115.

Mooney, MA; Vaughn DM; Reinhart, GA; et. al. Evaluation of the effects of omega-3 fatty acid-containing diets on the inflammatory stage of wound healing in dogs. American Journal of Veterinary Research. 1998;59:859-863.

Scott, DW; Miller, WH; Griffin, CE. Muller and Kirk. s Small Animal Dermatology. W. B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1995;214-217.