Omuz çıkığı

Kürek kemiği (scapula) ile ön kol kemiği (humerus) arasındaki eklem olan omuz ekleminin çıkıklarının oluşumu köpeklerde genellikle yarım çıkıklar şeklinde görülmektedir.

Hastalığın nedeni nedir?
Omuz çıkığının oluşumunda darbeler, trafik kazaları, sıkışma, bacağın bir yere takılması, kayma, koşarken yapılan ani ve ters hareket vb. nedenler rol oynayabilir.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Omuz çıkığının oluşmasında omuz ekleminde kemiklerin bağlantısını sağlayan bağların zayıflığı çıkığın oluşumunu kolaylaştıran bir faktördür.

Darbeye bağlı olarak omuzdaki ligamentlerin gevşemesi veya kopması nedeniyle kol kemiğinin baş kısmının kürek kemiği üzerinde yerleştiği oyuktan çıkması ve yer değiştirmesi söz konusudur.

Hangi ırklarda daha çok görülür?

Omuz eklemindeki bağların gelişimi doğmasal olarak zayıf olan Shetland, Teckel, Pekingese ve Poodle ırkı köpeklerde tek taraflı veya iki taraflı şekillenebilen omuz çıkıklarına yatkınlık söz konusu olabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

çıkığın oluştuğu yöndeki bacağı gövdeye yakın olarak tutar ve hareket ettirmekten sakınır. Bölge ağrılıdır ve dokunulmasına izin vermez. Yerden kalkış esnasında topallık dikkat çekicidir.

Yeni şekillenen olaylarda bölgede şişkinlik ve lokal ısı artışı görülebilir. Elle yapılan muayenede kol kemiğinin başı kolaylıkla hissedilebileceği gibi eklem diğer sağlam ekleme göre daha aşağıda tespit edilir.

Röntgen bulguları ve klinik bulgular kesin teşhis için yeterlidir.

Sonuç ;

Kolay nükseden bir problemdir. Genellikle yarım çıkıklar şeklinde oluştuğundan yeni şekillenmiş çıkıklarda çıkığın yerine reddedilmesi ve bacağın bandaj ile sabitlenmesi ile tedavisi sağlanabilir.

Tam şekillenen çıkıklarda ve gecikilen olaylarda operatif tedavi zorunludur.