Pyoderma (Deri İltihabı)

Derinin iltihaplı ve bakteriyel enfeksiyonlarındandır.

Hastalığın nedeni nedir?
Oluşumundaki en büyük etken kaşınma, travma, tahriş, ısırık yarası gibi bir nedenle oluşan deri yaralarının enfekte olmasıdır. Enfeksiyonun oluşumunda sık görülen etken staphylococcus aureus türü mikroorganizmalardır.

Ayrıca bazı bakteriler nedeniyle ikincil miks enfeksiyonlar oluşabilir. Yani asıl etkene bağlı olarak pyoderma şekillendikten sonra diğer bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla pyodermanın şiddeti artabilir.

İmmun yetmezlikler, sistemik hastalıklar, allerji ve dış parazitler deride pyodermayı hazırlayıcı ve artırıcı etkenlerdir. German Shepherd dog ırkı köpeklerde ırka bağlı olarak piyodermaya yatkınlık görülebilir.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Pyoderma olaylarında genellikle değişken bir tablo izlenir. Yüzeysel, epidermis katında gelişen veya daha derin dokulara ilerlemiş bir pyoderma oluşabileceği gibi, lokal veya yaygın pyoderma da şekillenebilir.

Bu durum etkene ve derinin bozukluk derecesine göre farklılık gösterebilir. Hastalığın seyrinde asıl etken, derideki tahribatın şiddetidir. Derideki lezyon ne kadar derinse oluşan piyoderma da o oranda yaygın ve şiddetli olabilir.

Başlangıçta deride sadece tırmık, kaşıntı, travma vb. yaralanmalara bağlı oluşan bir lezyon söz konusudur. Daha sonra bu lezyon mikroorganizmaların bulaşması ile iltihaplı bir yaraya dönüşür.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Klinik olarak başlangıçta görülebilecek belirtiler kızarıklık ve özellikle kılsız bölgelerde oluşan berrak bir sızıntıdır.

Genellikle belirtiler ani başlayan kızarıklık ve püstüllerin oluşumu ile belirgin hal alır. Bölgede şekillenen sızıntıya bağlı olarak kabuklar şekillenebileceği gibi, parmak arasında oluşan lezyonlar iltihaplı dermatitislere neden olabilir. Çoğu olayda kaşıntı ikincil semptom olarak gözlenebilir.

Derin pyoderma olayları çoğunlukla köpeğin yatış pozisyonunda yer ile temas eden dirsek, gögüs kemiği ve tarsal eklemlerinde şekillenen nasırların enfekte olması nedeniyle oluşur ve daha derin dokulara yayılabilir.

Genel olarak lezyonlar vücudun değişik bölgelerinde görülebilir. German Shepherd Dog ırkı köpeklerde anüs çevresinde şekillenen doku kayıplı perineal pyoderma spesifiktir. Bu tür pyoderma da ağrı ve kaşıntı belirgin bir bulgudur.

Allerjik nedenler veya başka bir enfeksiyon nedeniyle oluşan lezyonların sertleşerek nasır benzeri bir hal aldıkları da görülebilen belirtilerdendir.

Nasıl önlem alabiliriz?

Deride herhangi bir nedene bağlı olarak oluşan yaraların temizliğine dikkat edilerek hastalığın oluşumu engellenebilir.

Sonuç;

Herzaman nüks ihtimali olan pyodermalar da gerekli tedaviler yapılmazsa septisemi riski artabilir. Tedavide kullanılacak antibiyotiğin seçilmesinden önce antibiyogram yapılması faydalıdır.